Op. Dr.
Nizam Kurtdere
Genel Cerrahi
Uzmanı

LİPOM (YAĞ BEZESİ) TEDAVİSİ

 

Lipom nedir?

  Lipom, vücudun herhangi bir yerinde bulunan ve sıklıkla cilt altına yerleşen yağ dokusunun meydana getirdiği kitlelerdir. Boyutu birkaç santimetre olabileceği gibi nadiren 10 santimetreyi geçebilir. Elle muayenede cilt altında yumuşak kıvamlı ve hareket ettirilebilen bir yumru gibi hissedilir.Lipom, tıbbi açıdan iyi huylu bir ur olarak değerlendirilir ve zararsızdır. Hastalarda 1 veya 2 adet olabileceği gibi ailevi olarak  genetik yatkınlığı olanlarda onlarca lipom (yağ bezesi) görülebilir. Teşhiste, en çok içi yağlı sebum ile dolu bir kist olan  sebase kist ile karıştırılır. Hızlı büyüyen ve boyutları beklenenin üstüne çıkan lipomlar yağ dokusundan kaynaklanan ve liposarkom adı verilen yağ kanseri yönünden kesinlikle araştırılmalıdır.

        storage.php?o=bx_posts_photos&f=rnaupnhmtvsxqfl7efw8ckrpsyjrr7ke.jpegstorage.php?o=bx_posts_photos&f=9e7qf5f3ayuh3jnksnmq4pzm6fjbmjpq.jpg

       3 adet Lipom (Yağ bezesi)                           Sebase kist (Yağ kisti) 

 Teşhis için; muayeneye ilave olarak ultrasound çekilmesi yararlıdır. Özellikle liposarkom şüphesi varsa MR çekilebilir.

  Lipom Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Lipom tedavisi cerrahi olarak yapılır. Varolan yağ bezelerinin tümünü tedavi etmek şart değildir. Bulunduğu yer itibariyle rahatsızlık veren veya kozmetik problem teşkil eden lipomlar ile hızlı büyüyen ve ileri boyutlara ulaşan, tanıda şüpheli görünen lipomların tıbbi olarak alınması gerekir. Cerrahi müdahale genellikle lokal anestezi altında geleneksel cerrahi yöntemlerle uygulanır ve minimum iz bırakacak estetik dikişlerle kapatılır. Şüphe varsa alınan lipomun patolojik olarak incelemesi mutlaka yapılmalıdır.


0 0 0 0 0 0

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Her türlü hakkı saklıdır. Herhangi bir mecrada kaynak belirterek kullanabilirsiniz.
Op. Dr. Nizam Kurtdere

Hekim.Net

Close